S novou metodikou hodnocení VaV míříme na olympijskou úroveň

III. Mezinárodní konference IPN Metodika
19. květen 2015

Na poslední konferenci s Technopolisem, která se konala 14. 5. 2015 v BEA centrum Olomouc, poděkoval ředitel dodavatelské firmy Erik Arnold všem, kteří se podíleli na tvorbě a připomínkování návrhu nové metodiky hodnocení a financování výzkumných organizací v České republice. „Cílem předkládané metodiky je připravit české výzkumné organizace na soutěž na olympijské úrovni,“ uvedl Arnold s důrazem na mezinárodní srovnání, které doporučovaný systém poskytuje.

Přílišné zaměření na národní úroveň byl jeden z nedostatků, které Arnold ve svém vystoupení vytkl současnému postupu hodnocení VO přezdívanému „kafemlejnek“. „Kafemlejnek neumožňuje porovnání se světem. Jenže když trénujete na Olympiádu, potřebujete vědět, jak vysoko musíte dokázat skočit, abyste měli šanci uspět v mezinárodní konkurenci,“ využil sportovní příměr Arnold, aby poukázal na jednu z hlavních výhod navrhované metodiky, která údaje umožňující srovnání poskytuje. Ty jsou klíčové pro zlepšení výkonnosti výzkumných organizací, o něž nová metodika usiluje především.

Lidé místo čísel

Ředitel Technopolisu dále zdůraznil, že metodika je založena na peer-review hodnocení a tedy posudku hodnotitelů, nikoliv na počítání bodů. Obavy o nezávislosti hodnotitelů vyvrátil Arnold ujištěním, že návrh počítá výhradně se zahraničními experty. Čeští odborníci v hodnotících panelech figurují pouze jako poradci v otázkách českého kontextu a národních specifik. „Z hodnocení vzejdou informace užitečné jak pro hodnocené jednotky a výzkumné organizace, tak pro vládní činitele a zákonodárce,“ zdůraznil komplexnost systému.

Potřebujeme politická rozhodnutí

A jsou to právě ti, kdo přijímají politická rozhodnutí, kdo by se měli implementace nové metodiky ujmout. „Metodika hodnocení je součástí širší politiky výzkumu a vývoje. Těch přibližně tisíc stran textu, které nyní MŠMT odevzdáme, samo o sobě nic nezmůže. Aby hodnocení mohlo fungovat, je třeba, aby tato doporučení byla zapracována do celkové strategie,“ apeloval Arnold na vládní představitele. 

Ředitel Technopolisu také uvedl, že navrhované změny by měly být implementovány co nejdříve:  „Teď je ta správná chvíle uvést novou metodiku do života. Měli bychom využít elánu, který šel do její přípravy, a toho, že mnozí začali věřit, že skutečně může přinést zlepšení. Nemůžeme se teď zastavit a dlouze o této změně přemýšlet. Tím bychom promrhali jedinečnou příležitost pro politickou změnu, která se nyní nabízí.“

Návrh přesně na míru

Na vystoupení Erika Arnolda navázala Bea Mahieu z Technopolisu a Paul Hubbard z Higher Education Funding Council for England (HEFCE), který zde v letech 2003–2013 působil jako ředitel pro výzkumnou politiku a podílel se na přípravě několika systémů hodnocení. Hubbard potvrdil slova Mahieu o tom, že Technopolis ve svém návrhu pro ČR pouze nezkopíroval britský vzor, ale připravil pro specifický systém na základě širší mezinárodní praxe. „Kvalitní hodnotící systém musí být na míru dané kultuře a národním zvláštnostem. Neexistuje jeden model, který by vyhovoval všem a proto je dobře přizpůsobit jej dané zemi,“ uvedl na základě svých bohatých zkušeností Paul Hubbard.

Kritika je v pořádku

Paul Hubbard účastníky konference ujistil, že je přirozené, že někteří se s novým systémem nemusí ztotožňovat. „Určitá míra kritiky je přijatelná. Většinou pramení z nedokonalé znalosti systému hodnocení, proto je třeba jej neustále vysvětlovat,“ připravoval české kolegy na to, co je čeká. Hubbard ve svém příspěvku porovnal výhody a nevýhody různých metod hodnocení a jako nejlepší označil přístup, který je kombinací informovaného peer-review a pečlivě vybraných kontextuálních a statistických údajů. 

Postřehy z veřejných projednávání

Závěrečné vystoupení patřilo profesorce Jitce Moravcové, hlavní odborné garantce IPN Metodika. „Udělali jste pro nás spoustu práce a jsme rádi, že jsme s Vámi mohli spolupracovat,“ poděkovala představitelům Technopolisu. Dále shrnula dojmy z veřejných projednávání, kdy všechny navrhované materiály byly k dispozici odborné veřejnosti k připomínkám. Poukázala přitom na dva negativní trendy, nezájem vládních orgánů a nedostatek nadhledu výzkumných organizací. „V řadě připomínek byly vidět partikulární zájmy, kdy se dotyční na hodnocení dívali pouze očima peněz, které dostanou. My jsme si nicméně dali do vínku hledání konsenzu a chápání hodnocení jako celospolečenské záležitosti,“ přiblížila postoj tvůrců metodiky.

Plané obavy

Profesorka Moravcová také vyvrátila nejčastější mýty, které v průběhu veřejných konzultací zaznívaly. Posluchače utvrdila v tom, že hodnocení NERO (z anglického National Evaluation of Research Organisations), nebude v porovnání s ostatními zeměmi příliš drahé, že bude mít přidanou hodnotu, například v podobě potřebných systémových změn, a že se lze vyhnout i korupci, pokud bude systém dobře nastaven a řízen. 

Plán implementace

Podle profesorky Moravcové by spuštění hodnocení podle navrhované metodiky mělo v letech 2016–2017 předcházet ještě další pilotní ověření kromě toho, které nyní probíhá v rámci IPN Metodika. Současně s tím by měly probíhat potřebné legislativní změny a zajišťování personálních kapacit. První hodnocení podle nové metodiky by se pak mohlo odehrát v letech 2018–2019. Aby se tento plán mohl uskutečnit, je „do nadcházejícího období nejdůležitější politická vůle pro uvedení metodiky do života,“ uzavřela prof. Moravcová své vystoupení přáním na adresu vládních činitelů. 

 

 

Program si také můžete stáhnout v .pdf

Timing

Topic  Note speaker(s) 

09.00–10.00

Registration  
10.00–10.15 Opening
+ prezentace
Jitka Moravcová, IPN Metodika
10.15–11.00 NEVO: the National Evaluation for Research Organisations

The overall architecture, concepts and next steps

prezentace

Erik Arnold, Technopolis Group
11.00–11.30 Coffee break
11.30–12.00

Reflections on the feedback from the consultation on the draft Summary Report and other outputs

+ prezentace

Bea Mahieu, Technopolis Group
12.00–12.30 Plenary discussion All
12.30–13.30 Lunch
13.30–14.00

Effective PRFS: principles and practice

+ prezentace

Paul Hubbard, former Head of Research Funding, Higher Education Funding Council for England – HEFCE (UK)
14.00–14.15 Q&A All
14.15–15.30

Towards the implementation of the evaluation and funding system

The IPN Metodika project: further activities and finalisation

To be confirmed

 

Jitka MoravcovaIPN Metodika

15.30–16.00

Final discussion

 
 
img1698
img1699
img1834
img1850
img1857
img1912
img1950
img1968
img1978
img1990
img1995
img2032
img2067
img2143
img2182
(!)EDITOVAT

 

 
 
Dále by vás mohlo zajímat

ODBĚR AKTUALIT

E-mailem: nechte si zasílát aktuality z projektu přímo do své schránky.

RSS kanálem: odebírejte automaticky novinky přímo do své RSS čtečky.

rss ico

» NEWSLETTER

Vychází přibližně jednou za pět až šest týdnů a obsahuje důležité zprávy o dění v projektu, pozvánky na nadcházející události a upozornění na výstupy. > více
/ Archiv čísel1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

Struktura webu IPN METODIKA

Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS