Hodnocení VaV ve Velké Británii pohledem českých expertů

Hodnocení VaV ve Velké Británii pohledem českých expertů
01. červenec 2015

Dne 24. 6. 2015 se na Vysoké škole chemicko-technologické uskutečnil neformální workshop zaměřený na poznatky a zkušenosti českých vědců z hodnocení VaV ve Velké Británii. O své bezprostřední dojmy z návštěvy HEFCE, Imperial College a Royal Academy of Engineering se podělil rektor VŠCHT prof. Ing. Karel Melzoch, CSc., prof. RNDr. Eva Zažímalová, CSc. z Ústavu experimentální botaniky AV ČR, prof. Ing. Jiří Málek, CSc., místopředseda RVVI, Dr. Otakar Fojt z Britského velvyslanectví v Praze a zástupci IPN Metodika prof. Ing. Vlastimil Růžička, CSc., Mgr. Karel Šima, Ph.D. a prof. Jiří Chýla, CSc.

Britská cesta

Cílem studijní cesty pořádané ve spolupráci s Britským velvyslanectvím v ČR bylo navštívit Higher Education Funding Council for England (HEFCE), Imperial College London a Royal Academy of Engineering, a načerpat zkušenosti s hodnocením Research Excellence Framework (REF2014).

V HEFCE, která zajišťuje hodnocení výzkumných organizací ve Velké Británii, se členové české delegace setkali přímo s ředitelem pro výzkum Dr. Davidem Sweeneym. Ten s nimi prodiskutoval konkrétní průběh hodnocení REF2014. „Zaujalo mě, že veškerý software použitý pro hodnocení si HEFCE zajišťuje vlastními silami,“ poukázal na jednu ze zajímavostí prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace.

Mgr. Karel Šima, Ph.D., uvítal, že se jednání s HEFCE zaměřila i na význam hodnocení pro celkovou legitimizaci veřejné podpory vědě. „REF2014 obsahovalo silný prvek „dopadu na společnost“, který dává vědcům možnost argumentovat vůči vládě i širší veřejnosti pro udržení finanční podpory vědy,“ přiblížil specifikum posledního britského hodnocení. 

Dokonalost logistiky

 „Česká republika by si měla vzít příklad především z dokonalé logistiky všech operací od plánování, přes sběr dat až po vyhodnocení. HEFCE klade velký důraz na neustálou komunikaci s významnými univerzitami, s velkým předstihem před započetím sběru dat,“ řekl profesor Málek. „Klíčová je profesionalita a korektnost na všech stupních, se kterými jsme měli možnost se setkat,“ zdůraznil.

Důkladné plánování britského hodnocení ocenili i další čeští experti. „Pro úspěch finančně i časově náročného hodnocení REF dodržují ve Velké Británii několik pravidel. Celý proces musí být pečlivě a dlouhodobě připravován. Podmínky hodnocení, požadavky na předložené informace ze strany hodnocených univerzit, to vše je známo a neměnné v předstihu nejméně 3 let,“ uvedl prof. Ing. Vlastimil Růžička, CSc. „Hodnocení má výraznou podporu politiků a ministrů příslušných rezortů. Výsledkem pak je, že hodnocené univerzity považují REF za danost a přípravě věnují adekvátní čas a kapacity,“ dodal.

Po návštěvě HEFCE zavítala česká delegace na univerzitu Imperial College London, kde se sešla s pracovníky, kteří zde zajišťovali sběr a odeslání dat pro hodnocení REF2014. „Probrali jsme nejen praktické postupy a náročnost hodnocení ze strany institucí, ale také problematická pravidla hodnocení a způsoby, jak s nimi instituce strategicky zacházely, aby maximalizovaly vlastní cíle,“ kvitoval pohled z druhé strany doktor Šima. Misi pak uzavřela perspektiva aplikační sféry, kterou Čechům poskytl ředitel výzkumných programů z Royal Academy of Engineering.

20150601metodikaworkshop
20150602metodikaworkshop
20150608metodikaworkshop
20150611metodikaworkshop
20150614metodikaworkshop
20150625metodikaworkshop
(!)EDITOVAT

 

 
 
Dále by vás mohlo zajímat

ODBĚR AKTUALIT

E-mailem: nechte si zasílát aktuality z projektu přímo do své schránky.

RSS kanálem: odebírejte automaticky novinky přímo do své RSS čtečky.

rss ico

» NEWSLETTER

Vychází přibližně jednou za pět až šest týdnů a obsahuje důležité zprávy o dění v projektu, pozvánky na nadcházející události a upozornění na výstupy. > více
/ Archiv čísel1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

Struktura webu IPN METODIKA

Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS