Mgr. Karel Šima, Ph.D.

Garant KA6

Vystudoval historii na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy a doktorát získal v oboru historická antropologie na Fakultě humanitních studií tamtéž. Od roku 2006 pracuje v Centru pro studium vysokého školství, v.v.i., kde se výzkumně zabývá financováním a hodnocením vědy, pojetím moderní univerzity a jejím vztahem ke společnosti a rolí vysokoškolské a vědní politiky. Mezi výzkumné projekty, na nichž se podílel, patří etnografický výzkum vysokoškolských kateder, komparace financování a organizace vědy v zemích střední a východní Evropy a hodnocení vysokých škol. Jako expert spolupracoval na řadě mezinárodních projektů pro Evropskou komisi, např. při mapování přeshraničních toků financování vědy v EU. Publikoval řadu studií a jako spoluautor tři knih v oblasti výzkumu vysokého školství, z nichž poslední Ztracený Humboldtův ráj: ideologie jednoty výzkumu a výuky ve vysokém školství shrnuje postavení výzkumu na vysokých školách jak v minulosti, tak dnes. Mimo to se stále věnuje historickému výzkumu, kde se zaměřuje na kulturní dějiny oslav a svátků. 

„Jaký je podle Vás největší přínos projektu?"

IPN Metodika může významně pomoci při hledání cesty, jak spravedlivě a efektivně hodnotit a financovat vědu na národní úrovni. Není to lehká cesta a nikde na světě ještě nenalezli jednoduché řešení. Věřím ale, že můžeme přijít s modelem, který bude zahrnovat to nejlepší, co se dá v této oblasti dosáhnout.

„Čím Vás osobně projekt oslovil?"

Tento projekt nabízí takové podmínky, že by měl umožnit jak využití nejlepších zkušeností ze zahraničí, tak zapojení všech relevantních aktérů vědy u nás. Současně také dává reálnou možnost navržený systém hodnocení a financování implementovat při zachování konsensu v rámci různých oblastí výzkumu u nás.

(!)EDITOVAT

ODBĚR AKTUALIT

E-mailem: nechte si zasílát aktuality z projektu přímo do své schránky.

RSS kanálem: odebírejte automaticky novinky přímo do své RSS čtečky.

rss ico

» NEWSLETTER

Vychází přibližně jednou za pět až šest týdnů a obsahuje důležité zprávy o dění v projektu, pozvánky na nadcházející události a upozornění na výstupy. > více
/ Archiv čísel1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

Struktura webu IPN METODIKA

Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS