Přednáška profesorky Moravcové vzbudila velký zájem

Hodnoceni_-a_financovani_-VaV_v_CR
26. září 2014

Hodnocení a financování VaVaI je ve vědecko-výzkumné komunitě atraktivním tématem. Návštěvníci informačního semináře k této problematice, který se konal 17. 9. 2014, zcela zaplnili velkou zasedací místnost na Rektorátu ČVUT. Seminář na téma současného stavu a výhledu do budoucna v oblasti hodnocení a financování VaVaI vedla prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc., hlavní odborná garantka IPN Metodika.

Na úvod profesorka Moravcová shrnula, jak funguje současná Metodika hodnocení výsledků výzkumných organizací a hodnocení výsledků ukončených programů (tzv. Metodika 2013) a upozornila na její nedostatky. K nim podle ní patří některé důsledky spojené s používáním RIV bodů. „RIV body se počítají podle minulých výsledků. Takové hodnocení konzervuje současný stav a neumožňuje rozvoj do budoucnosti. Navíc nepodporuje strategické řízení výzkumné organizace,“ uvedla.

Hlavním cílem přednášky profesorky Moravcové bylo ukázat, že hodnocení lze dělat jinak a lépe. O to usiluje IPN Metodika, projekt, který vytváří návrh nového systému hodnocení a financování VaVaI v České republice. Profesorka zúčastněným popsala hlavní principy nového návrhu a rozptýlila jejich obavy ohledně možné změny. „Nové hodnocení by bylo dražší, ale pomohlo by nám efektivněji využívat státní peníze,“ zdůraznila. „Není důvod k panice, změny by nebyly skokové. První rok, kdy by nová metodika mohla fungovat, je rok 2018,“ předeslala Moravcová. 

K otázce financování profesorka dodala, že aby nové hodnocení bylo z hlediska nákladů proveditelné, probíhalo by ve dvou stupních. První kolo by stavělo na bibliometrické analýze a bylo do určité míry analogické s RIV bodováním. „RIV body v IPN Metodika zcela nezatracujeme,“ připustila Moravcová. Účastníky semináře pak informovala o tom, že debata ohledně stanovení kritérií pro to, jaké instituce by postoupily do druhého kola hodnocení, stále probíhá.

Na konci semináře, který uspořádalo ČVUT v Praze v rámci projektu MŠMT EUPRO II LE13002 a VŠCHT Praha  EUPRO II 12005, měli návštěvníci prostor pro otázky. Kromě jiného je zajímalo, jak bude probíhat veřejné projednávání dílčích zpráv v rámci IPN Metodika a zda budou řešitelé projektu brát ohled na připomínky na úrovni institucí nebo i jednotlivců. „Kdybychom oslovili každého, nebyli bychom schopni takové množství komentářů zpracovat,“ vysvětlila Moravcová. „Požádáme proto o vyjádření za celou instituci,“ upřesnila.

 

Prezentaci profesorky Moravcové na téma „Hodnocení a financování VaV v ČR: kde jsme a kam jdeme“ si můžete prohlédnout v příloze tohoto článku. 

 

(!)EDITOVAT

 

 
 
Dále by vás mohlo zajímat

ODBĚR AKTUALIT

E-mailem: nechte si zasílát aktuality z projektu přímo do své schránky.

RSS kanálem: odebírejte automaticky novinky přímo do své RSS čtečky.

rss ico

» NEWSLETTER

Vychází přibližně jednou za pět až šest týdnů a obsahuje důležité zprávy o dění v projektu, pozvánky na nadcházející události a upozornění na výstupy. > více
/ Archiv čísel1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

Struktura webu IPN METODIKA

Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS