Profesorka Moravcová představila IPN Metodika na semináři k hodnocení výzkumu

predstaveni-projektu
28. duben 2014

„Vytvoření nového systému hodnocení výzkumu je složitý úkol. Novou metodiku ale skutečně potřebujeme,“ zdůraznila význam IPN Metodika prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc. na semináři s názvem „Research Evaluation Seminar 2014“, který pořádala 17. 4. 2014 Knihovna Akademie věd ČR ve spolupráci se společností Thomson Reuters. 

Ve svém vystoupení hlavní odborná garantka nemluvila pouze o IPN Metodika, ale také o výzkumu a vývoji v České republice obecně. V této oblasti upozornila na několik problémů, jako nedostatečnou efektivitu veřejné podpory a neuspokojivou míru podpory excelence. Moravcová poukázala také na některá slabá místa současného způsobu hodnocení výzkumných organizací. Mezi ně podle ní patří také jeho nedostatečná flexibilita – předně to, že hodnocení spočívá výhradně na kvantifikaci výsledků a že institucionální podpora je rozdělována mechanicky.

„Současná metodika hodnocení je orientována na krátkodobé financování institucí. Není proto vhodným nástrojem pro dlouhodobé plánování a strategické rozhodování,“ uvedla Moravcová další z nevýhod nynějšího systému hodnocení a financování VaVaI. „IPN Metodika chce navrhnout dlouhodobý systém, v němž bude hodnocení objektivní, pravidelné a systematické,“ dodala ke změnám, které má projekt Metodika přinést.

„Většina výzkumné komunity nebyla dosud změně hodnocení VaVaI příliš nakloněna. Jedním z důvodů je to, že současný systém je poměrně jednoduchý a předvídatelný,“ řekla Moravcová. „V poslední době jsem nicméně zaznamenala určitý posun ve veřejném mínění, které začíná být nové metodice otevřenější,“ uzavřela Moravcová své vystoupení v optimistickém duchu.  

Konference se spolu s profesorkou Moravcovou účastnil také Ing. Martin Lhoták, garant klíčové aktivity „Informační podpora“ IPN Metodika, který s pomocí ostatních expertů KA01 akci organizoval a předsedal jednomu z panelů.

Prezentaci prof. Moravcové v angličtině si můžete přečíst níže.

 

(!)EDITOVAT

 

 
 
Dále by vás mohlo zajímat

ODBĚR AKTUALIT

E-mailem: nechte si zasílát aktuality z projektu přímo do své schránky.

RSS kanálem: odebírejte automaticky novinky přímo do své RSS čtečky.

rss ico

» NEWSLETTER

Vychází přibližně jednou za pět až šest týdnů a obsahuje důležité zprávy o dění v projektu, pozvánky na nadcházející události a upozornění na výstupy. > více
/ Archiv čísel1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

Struktura webu IPN METODIKA

Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS