Profesorka Moravcová vystoupila v Parlamentu ČR

vystoupeni-v-parlamentu
04. červen 2014

Hlavní odborná garantka představila IPN Metodika na semináři „Hodnocení a financování vědy v České republice,“ který se konal 20. 5. 2014 pod záštitou místopředsedy sněmovního podvýboru pro vědu a vysoké školy, prof. RNDr. Františka Váchy, Ph.D.

Hosty na půdě Poslanecké sněmovny uvítal spolu s pořadatelem také vicepremiér pro vědu, výzkum a inovace MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA. Přednášející, kteří na něj navázali, pak hodnocení a financování vědy v České republice projednali z různých úhlů pohledu. 

Poté, co prof. RNDr. Jan Zrzavý, CSc. připomněl historický vývoj této problematiky a prof. Ing. Jiří Málek, DrSc., z RVVI promluvil o současné metodice hodnocení, vystoupila prof. Ing. Jitka Moravcová, CSc., s prezentací o IPN Metodika. Ve druhé části semináře uvedli své příspěvky reprezentanti poskytovatelů veřejné podpory a náměstek pro vysoké školství a výzkum prof. Ing. Jaromír Veber, CSc., který nastínil pohled MŠMT. 

Hlavní odborná garantka IPN Metodika se zaměřila především na to, jak projekt zapadá do celkového kontextu hodnocení a financování vědy v České republice a proč je potřeba. V tomto ohledu zmínila několik strategických dokumentů, které změny v hodnocení doporučují a na něž projekt reaguje. 

Moravcová zdůraznila zejména Národní inovační strategii z roku 2011, která kromě jiného vyjadřuje potřebu zavést hodnocení, které by podporovalo excelenci. „Změna současného systému je nezbytná,“ uvedla s tím, že současná metodika je nevyhovující z mnoha důvodů včetně toho, že dosahování vynikajících výsledků dostatečně nepodporuje. Pro nové hodnocení vznikající v IPN Metodika je rozvoj kvality vědecké práce jednou z priorit. „Chystané hodnocení umožní kvalitu výzkumných organizací srovnat se světovou úrovní a mezinárodními standardy,“ poukázala na jednu z předností nové metodiky v této oblasti Moravcová.

 

Prezentaci profesorky Moravcové:

(!)EDITOVAT

 

 
 
Dále by vás mohlo zajímat

ODBĚR AKTUALIT

E-mailem: nechte si zasílát aktuality z projektu přímo do své schránky.

RSS kanálem: odebírejte automaticky novinky přímo do své RSS čtečky.

rss ico

» NEWSLETTER

Vychází přibližně jednou za pět až šest týdnů a obsahuje důležité zprávy o dění v projektu, pozvánky na nadcházející události a upozornění na výstupy. > více
/ Archiv čísel1 / 2 / 3 / 4 / 5 / 6 / 7

Struktura webu IPN METODIKA

Mapa stránekKlávesové zkratkyRSS